• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Giethoorn, mrekullia e qytetit pa rrugë (Foto)

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Nëse jeni nga ata që urreni trafikun, qyteti i duhur për ju gjendet në Holandë, në provincën Overijssel. Sekreti i këtij qyteti të vogël nuk është që të mos kesh makina si në Venecia.Jemi duke folur për Giethoorn, e njohur si “Venecia e Veriut”, ku rrugët janë si kanale me ujë që rrethojnë zonën e banuar. Kanalet me ujë kanë pak të përbashkëta me Venecian në Itali. Bëhet fjalë për një fshat me 3 mijë banorë, i themeluar nga njerëz të “paligjshëm” dhe mercenarë që luftonin në vitin 1230, ku dhe u stacionuan në këtë pjesë toke.Qyteti është pa rrugë dhe u themelua për të fshehur banorët e tij nga persekutimet fetare të shekullit XII. Disa vite më vonë murgjit ndërtuan kanale si ato që shihni tani. Sot ky qytet duket sikur ka dalë nga një përrallë. E vetmja rrugë ekzistuese në fshatin Giethoorn është një pistw ku pedalojnë biçikletat.Të gjitha të tjerat janë në nën ujë. Giethoorn gjendet 120 km larg Amsterdamit, në mes të parkut natyror, Weerribben-Wieden. Që të shkosh atje duhet të nisesh nga aeroporti i Amsterdamit dhe të marrësh me qira një makinë.Një zgjidhje tjetër alternativë është një fluturim Ryanair që bën një rrugë për në Groningen, i cili është rreth gjashtëdhjetë kilometra nga Giethoorn.Për ta vizituar mjafton një barkë tipike e quajtur “Boat Whisper”, një lloj anije elektrike dhe jo e zhurmshme, që ju lejon të shihni këtë qytet të mrekullueshëm, ose ju mund të shkoni me një tur të organizuar, me barka të vogla, për shkak të urave karakteristike prej druri që qëndrojnë mbi kanale.g.shqip
 

Aver

VIP
Titulli: Giethoorn, mrekullia e qytetit pa rrugë (Foto)

E bukur per tu vizituar, ama nuk do te kisha jetu aty me shume se 2 jave.

Pas moshes 70 vjecare ndoshta.
 
Top