• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Entropia në fushën e fizikës

Desa

Temet Nosce
Entropia është një shprehje e çrregullimit total ose rastësisë së një sistemi. Entropia fillimisht u prezantua si një term përshkrues në termodinamikën e fizikës dhe kimisë. Kjo bën të mundur formulimin e ligjit të dytë të termodinamikës shumë thjesht. Më vonë, entropia u prezantua vetëm përmes analogjsë, në teorinë e informacionit nga Claude Shannon. Sidoqoftë, ata kanë arritur të krijojnë një teori të vërtetuar, fizike që ndërthur termodinamikën teorike dhe mekanikën statistikore me teorinë e informacionit në një mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të matshme. Një sistem i entropisë = 0 është rregulluar në mënyrë të përkryer. Një sistem fizik që i afrohet kësaj është kondensata Bose-Einstein, ku të gjitha grimcat janë në të njëjtën gjendje. Një sistem i teknologjisë së informacionit me entropi = 0 mund të jetë gjithashtu një kompjuter që përmban vetëm 0, ose mund të jetë një biotop që është në homeostazë të përsosur. Sapo një sistem të largohet nga kjo gjendje e "familjaritetit të plotë", entropia rritet në një madhësi më të madhe se 0. Sidoqoftë, ajo nuk mund të kalojë një maksimum të përcaktuar nga p.sh. kapaciteti i ruajtjes së hard drive-it, numri i grimcave në sistemin fizik ose biodiversiteti i sistemit ekologjik. Zakonisht kjo madhësi maksimale e entropisë quhet "çrregullim i përsosur". Fizikantët flasin gjithashtu për ekuilibrin termik. Demoni i Maxwell është një eksperiment logjik që sillet rreth ligjit të 2-të të termodinamikës. Ajo lidh entropinë me energjinë dhe informacionin.
Definicioni
Për një shkëmbim të kthyeshëm të nxehtësisë
{\displaystyle \delta Q_{\text{rev}}}
integrali i rrugës i temperaturës inverse të një procesi të mbyllur është përgjithësisht 0.

{\displaystyle \oint {\frac {\delta Q_{\text{rev}}}{T}}=0}

Meqenëse integrali i rrugës së mbyllur është 0,
{\displaystyle {\frac {\delta Q_{\text{rev}}}{T}}}
është e pavarur nga rruga, domethënë është diferenciali i një funksioni kushtëzues. Ky funksion përcaktohet si entropi:

{\displaystyle dS\equiv {\frac {\delta Q_{\text{rev}}}{T}}}

Një proces i kthyeshëm, adiabatik - d.m.th. një proces pa shkëmbim të nxehtësisë - është pra një proces isentropik - d.m.th. se ka entropi konstante.


Përdorimi i ndryshëm i termit

Edhe në librat shkollorë shkencorë, koncepti i entropisë përdoret ndryshe, dhe shpesh mund të çojë në keqkuptime, por përkufizimet e mëposhtme mund të tregojnë shumë anë të kulturës që rrethon konceptin e entropisë.

Entropia është:
- Energjia që prishet në nxehtësi të pakthyeshme.
- Shumëzimi i vazhdueshëm i Boltzmann-it në logaritmin e një shumës, ku shumësi në një gjendje makro është numri i mikro-gjendjeve që korrespondojnë me gjendjen makro - formula entropike e Boltzmann.
- Numri i mënyrave që gjërat në një sistem mund të rregullohen (shumëzohet me konstanten e Boltzmann).
- Një funksion i modës termodinamik jo-i qëndrueshëm, i matur në numrin e mikro gjendjeve në të cilat mund të ndodhë një sistem, i cili korrespondon me degradimin e energjisë së përdorshme.
- Një masë e drejtpërdrejtë e rastësisë në një sistem.
- Një masë e shpërndarjes së energjisë në një temperaturë të caktuar.
- Një masë e humbjes së pjesshme të aftësisë së sistemit për të kryer punë për shkak të efektit të pakthyeshmërisë.
- Një indeks i tendencës së një sistemi për ndryshime spontane.
- Një masë se sa pak nga energjia e një sistemi mund të merret për tëkryer një punë; gjithashtu një masë e çrregullimit; sa më i madh entropia, aq më i madh është çrregullimi.
- Një parametër që përbën shkallën e çrregullimit në një sistem në nivelin atomik, jonik ose molekular.
- Një masë e çrregullimit të universit ose se sa energji e një sistemi mund të merret për të kryer një punë.

denstoredanske.dk
fysikleksikon.nbi.ku.dk
 
Top