• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Enigma e Anshtajnit

xhebrail1

INTERIST
Enigma e Anshtajnit


Detyra:

1. Janë pesë shtëpi, secila ka ngjyrë tjetër.

2. Në secilën shtëpi banon një person i një kombësie tjetër.

3. Secili banor preferon një pije të veçantë, duhan të llojit të veçantë dhe mban një kafshë shtëpiake të veçantë

Udhëzimet:

- Britaniku jeton në shtëpinë e kuqe.

- Suedezi ka një qen.

- Danezi me dëshirë e pin çajin.

- Shtëpia e gjelbërt gjendet në anën e majtë të shtëpisë së bardhë.

- Pronari i shtëpisë së gjelbërt pi kafe.

- Pronari, që pi duhan Pall Mal,l ka një zog.

- Njeriu që banon në shtëpinë që gjendet në mes, pi qumësht.

- Pronari i shtëpisë së verdhë, pi duhan Dunhill.

- Norvegjezi banon në shtëpinë e parë.

- Ai që pi duhan Marlboro, banon afër atij, që ka një mace.

- Ai që ka kalin, banon afër atij që pin Dunhill.

- Ai që pi duhanin Winfield, e pi edhe birrën.

- Norvegjezi banon afër shtëpisë së kaltër.

- Gjermani pi duhanin Rothmans.

- Ai që pi Marlboro ka një komshi i cili pi ujë.

Pyetja: I kujt është peshku?

Ajnshtajni thotë se 98% e popullsisë botërore nuk mund ta zgjidhin këtë enigmë
 

xhebrail1

INTERIST

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Enigma e Anshtajnit

kryesorja e gjete po ata tjerte qbenin e din ti
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Enigma e Anshtajnit

Anglezi-Jeton ne shtepine e kuqe,Tymos Pall Mal,Mban zogj,dhe Pi Uje.

Suedezi-Jeton ne shtepine e verdhe,Tymos Dunhill,Mban qen,Pi Qumesht.

Danezi-Jeton ne shtepine e kaltert,Tymos Mallboro,Mban mace,Pi Caj.

Norvegjezi-Jeton ne shtepine jeshile,Tymos Blends,Mban kuaj,Pi Birre.

Gjermanin-Jeton ne shtepine e bardhe,Tymos Rothmans,Pi Kafe.Keshtu qe zgjidhja munde te jete Gjermani,ai e mban peshkun.

E gjeta edhe shqip :p
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Enigma e Anshtajnit

Kopjace e keqe hahhahahhahhahahha bravo
 
Top