Elon Musk mendon se qëllimi i NASA-s për të ulur njerëzit në hënë deri në vitin 2024 është 'në të vërtetë i mundur'

106806377-1607090600215-gettyimages-1229893101-AFP_8WA6E2.jpeg
Pronari i SpaceX dhe CEO i Tesla Elon Musk pozon ndërsa ai arrin në tapetin e kuq për ceremoninë e Çmimeve Axel Springer, në Berlin, më 1 dhjetor 2020.

Elon Musk mendon se SpaceX mund të ndihmojë NASA të përmbushë qëllimin e saj ambicioz për të ulur astronautët në hënë deri në 2024.

"Unë mendoj se kjo mund të bëhet," tha Musk të Premten, duke folur pasi SpaceX nisi misionin Crew-2 për të orbituar për një udhëtim në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

"Ne do të synojmë më shpejt se kaq, por mendoj se kjo në të vërtetë është e mundur", shtoi ai. "Ne po ndërtojmë shumë raketa dhe ndoshta [do] të shkatërrojmë një bandë të tyre, por mendoj se do të ndodhë."

SpaceX fitoi një kontratë prej 2.9 miliardë dollarësh nga NASA javën e kaluar nën programin e Sistemeve të Landingut të Njeriut të agjencisë.106860257-1616782500765-Starlink_SN11_Vertical_20210311IMG_0119_v2.jpeg
Raketa prototip Starship SN11 qëndron në pistën e nisjes në objektin e kompanisë në Boca Chica, Texas.

Sipas kontratës, kompania e Musk do të ndërtojë një variant të raketës së saj Starship, prototipet e të cilave SpaceX ka qenë duke testuar në Boca Chica, Texas. Kompania ka kryer fluturime të shumta provë të suksesshme të Starship, megjithëse përpjekjet e uljes pas katër fluturimeve të fundit të lartësisë së lartë përfunduan në shpërthime të zjarrta.

Programi Artemis i NASA-s, i shpallur nga administrata e Presidentit Donald Trump dhe që pritet të vazhdojë nën Presidentin Joe Biden, përbëhet nga misione të shumta në orbitën dhe sipërfaqen e hënës në vitet në vijim.
Musk tha "është një nder i madh të zgjidhesh nga NASA për t'i kthyer njerëzit në hënë", duke theksuar vizionin e kompanisë së tij për fluturime të rregullta atje dhe më gjerë.

"Ka kaluar gati gjysmë shekulli që kur njerëzit ishin të fundit në hënë. Kjo është shumë e gjatë, ne duhet të kthehemi atje dhe të kemi një bazë të përhershme në hënë - përsëri, si një bazë e madhe e zënë përgjithmonë në hënë. Dhe pastaj të ndërtojmë një qytet në Mars për t'u bërë një civilizim hapësinor, një specie shumëplanete ", tha Musk. "Ne nuk duam të jemi një nga ato speciet me një planet të vetëm, ne duam të jemi një specie shumëplanete"

Musk më parë ka vlerësuar se do të kushtojë rreth 5 miliardë dollarë për të zhvilluar plotësisht Starship , megjithëse SpaceX nuk ka zbuluar sa ka shpenzuar për programin. Të Premten, Musk vuri në dukje se fitimi i kontratës Human Landing Systems është "me të vërtetë i dobishëm", pasi zhvillimi i Starship "kryesisht është financuar deri tani dhe është mjaft i shtrenjtë".

"It'sshtë një automjet i vështirë për t'u ndërtuar sepse ne po përpiqemi të thyejmë këtë arrë të një rakete të shpejtë dhe plotësisht të ripërdorshme", tha Musk. "Por gjëja që është me të vërtetë e rëndësishme për të revolucionarizuar hapësirën është një raketë që mund të ripërdoret shpejt dhe e besueshme."

cnbc-com.cdn.ampproject.org
 
Top