C'raport keni me parane? Si e shfrytezoni?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Paraja eshte forma e pare e shkembimit midis njerezve.
Ajo eshte pjese e perditshme e jetes tone, pasi dite pas dite, mesohemi ta perdorim per cfaredolloj gjeje.
Kur pijme kafe, kur marrim nje panine ne shkolle, kur blejme gazete c'do mengjes etj.

Tani dua te di prej jush, per cfare harxhoni me shume gjate javes?
Harxhoni shume apo pak ne krahasim me te ardhurat tuaja?
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Une gjate javes harxhoj me shume per paninen tek shkolla.Sa per te ardhura kur te kem do e plotesoj pergjigjen.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Harxhoj shum pak para gjate javes.jo se kursej.por ne dite rreth 100 leke te reja harxhoj e shumta.jo me teper...............pastaj kur dua harxhoj dhe shum.po kjo ndodh rralle..........kur ver8 me nevojiten ato gjera per te cilat do shpenzoj parate!
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Hmmm nuk shiqoj sa hargjoj :) un jam Mashkull dhe duhen hargjimet
sa per te ardhura nuk jam ende per te ardhura, ....tjeter kush ne familjen time ka te ardhura un vetem hargjoj ama nuk e di sa Euro bejn gjat javes :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Aman sa pak flisni, po he se nuk do ju kontrolloj te ardhurat mujore jo, thjesht jam kurjoze te di per cfare i harxhoni leket...
Dua te ti se sa mire e perdor lekun rinia shqiptare:)
 

metiboy

G-lan-G
si i kom te ardhurat edhe ashtu ahrxhoj ne fund mujin O euro ne chep se me kyrsye po mi vjedhin tani ma keq bile po boj qef keshtu ne ditje i sillet afer 600 lek apo afer 5 eurove
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Aman sa pak flisni, po he se nuk do ju kontrolloj te ardhurat mujore jo, thjesht jam kurjoze te di per cfare i harxhoni leket...
Dua te ti se sa mire e perdor lekun rinia shqiptare:)

Ja pra po e bej Shtesen e Postimit te par ...

Hargjoj per Duhan,per TE dal me shoqeri (n`Coofe Bar),per gjera te thjeshta kshtu ...se paku 21 + 10.50 = 30 euro e 50 cent me saktesisht per kto qe i permenda Jan per nje jav nga e Hena deri ne te Dielen :)

Ps.e sheh se sa mir e perdorin lekun rinia shqiptare :p
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
E mire meqense do te dish me shume spo ta prish.Une sic e thashe zakonisht shpenzoj me shume per te ngrene ndonje gje tek shkolla.Pastaj ka raste qe mund te bej ndonje karikim telefoni keshtuqe ikin edhe 5 euro te tjera.Ne nje jave mund te shpenzoj tek 15 euro ose me pak kur me duhet te blej ndonje veshje atehere mund te shpenzoj me shume.Jam tip qe kursej ska qejf ta prish shume lekun.
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Paraja eshte forma e pare e shkembimit midis njerezve.
Ajo eshte pjese e perditshme e jetes tone, pasi dite pas dite, mesohemi ta perdorim per cfaredolloj gjeje.
Kur pijme kafe, kur marrim nje panine ne shkolle, kur blejme gazete c'do mengjes etj.

Tani dua te di prej jush, per cfare harxhoni me shume gjate javes? Para se te fidhonte shkolla per libarte fletoret Kurse tani kafente rrobet donje dalje me shoqerin donje piceri dhe pse kam kohe qe nuk kam kohe te dal me karta per cel :D ose me shume shpenzoje gjera per time vella si te dal me te ska carte qe me mbet dicka brenda LOL LOL Ose me jam shume manjake ta quajme keshtu per gjera shtepijake si piktura ose gjera darte me pelqejne shumeee dhe per to shpenzoj per to
Harxhoni shume apo pak ne krahasim me te ardhurat tuaja?
Hmmm kam raste qe harxhoje pak ka dhe raste qe sa te me behte donje bonifico nuk me mbet dicka brenda LOL LOL


Tani nuk me vjen gje ndermen per cfare harxhoje tjeter LOL LOL
 
Redaktimi i fundit:

*Mia*

Slave To The Rhythm
Aq leke sa marr, aq shpenzoj. E habitshme.. kur marr me shume, me shume harxhoj; kur marr me pak, harxhoj pak! E kur vjen fundi i muajit ose ha inat me veten pse nuk arrita te heq menjane ndonje lek, ose komplimentohem qe ia dola mbane! :D
Per cfare i shpenzoj? Eh.. sikur ta dija si ikin ato leke.. Por nuk eshte se bej shpenzime inteligjente, te kontrolluara, me llogari. Sado qe im ate ka bere koken nga kembet per te me ushqyer ndjenjen e kursimit, sa me shume kalon koha aq me shume kuptoj qe ka bere nje vrime ne uje! :p
Shpenzoj sipas momentit, nevojes, instiktit - me kete te fundit e kam pak keq punen, mire qe kam mesuar te vetepermbahem se kush e di ku do kishim perfunduar! :p
 

abstraction

Carpe Diem
varet se c'a mood-i jam . Ka dite qe nuk prish gje . Ka dite qe ja fus n'top . Ja sot psh i feel like spending ca $$$$ .
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Harxhoj shum pak para gjate javes.jo se kursej.por ne dite rreth 100 leke te reja harxhoj e shumta.jo me teper...............pastaj kur dua harxhoj dhe shum.po kjo ndodh rralle..........kur ver8 me nevojiten ato gjera per te cilat do shpenzoj parate!

Harxhoj kryesisht per rroba.....kafe.....cemcakiza.......po meqe nuk jane te perditshme,shpenzimet nuk jane te medha,por minimale ne krahasim me ate qe shume parash qe kam ruajtur,...................sepse ashtu veproj.ruaj para vete qe mos ti kerkoj familjes 1-2..........!
 

MAKEUBLEED

0-Negative
Ja pra po e bej Shtesen e Postimit te par ...

Hargjoj per Duhan,per TE dal me shoqeri (n`Coofe Bar),per gjera te thjeshta kshtu ...se paku 21 + 10.50 = 30 euro e 50 cent me saktesisht per kto qe i permenda Jan per nje jav nga e Hena deri ne te Dielen :)

Ps.e sheh se sa mir e perdorin lekun rinia shqiptare :p

Për cigare, prej javës së ardhshme nuk do të blesh asnjë cigare, sepse kështu më ke premtuar.Le të jenë i gjithë forumi dëshmitarë sepse herët a vonë duhesh!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
une skam pasur anjshere raport te mire me parane.
tani skam asnje raport me te.
shpenzime nuk bej, ama kur kam bere kane qene vetem kafe, cel, cigare, lhigjene, internet. kaq!!!!
 

alfonci

Veri investigatio
E dua shume me shume sesa me don. Gjithmone beje perpjekje per nje menaxhim me te mire, por gjithnje le per te deshiruar.
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Ndonjehere harxhoj me teper sesa marr,po ketu te njejten gje bejne te gjithe,leket nga dalin s'e marr vesh :(
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Ndonjehere harxhoj me teper sesa marr,po ketu te njejten gje bejne te gjithe,leket nga dalin s'e marr vesh :(

LOL LOL LOL

Une do doja te kisha raport shume dashuror me parane,por nuk e di pse ajo nuk e don kete gje prej meje.

Sdq varet nga java,p.sh javen qe shkoj kam prishur afersisht 150 euro.:(
Si i prisha?? Po 18 euro abonim,40 euro per restorantin ku ha gjithnje(qe me eshte shpifur),10 euro rimbushje tel,pazar per te ngrene,stampime te ndryshe..
Une shpenzimet e mia i mbaj gjithmone ne nje fletore,dhe kam dale ne konkluzionin qe ha shume...Ne çdo fund muaj 50-60 euro jane vetem fruta.Mendo te tjerat...
Do filloj diete...:D :D
 
Redaktimi i fundit:

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
LOL LOL LOL

Une do doja te kisha raport shume dashuror me parene,por nuk e di pse ajo nuk e don kete gje prej meje.

Sdq varet nga java,p.sh javen qe shkoj kam prishur afersisht 150 euro.:(
Si i prisha?? Po 18 euro abonim,40 euro per restorantin ku ha gjithnje(qe me eshte shpifur),10 euro rimbushje tel,pazar per te ngrene,stampime te ndryshe..
Une shpenzimet e mia i mbaj gjithmone ne nje fletore,dhe kam dale ne konkluzionin qe ha shume...Ne çdo fund muaj 50-60 euro jane vetem fruta.Mendo te tjerat...
Do filloj diete...:D :D

Ca ke mi qe qesh se vertet qe ketu ne Shqiperi keshtu eshte :(
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Tepria dhe shpenzimi i tepert te bejne te ndihesh i pakenaqur. Dhe pakenaqesia shkaterron entuziazmin per pune, shkakton pertaci, hap deren per t’u ankuar per jeten dhe e ben personin e pakenaqur te ankohet vazhdimisht.
Tepria dhe shpenzimi i tepert te çojne ne lakmi, e lakmia ka shume pasoja, si psh pakenaqesia. Persa i perket pakenaqesise, ajo shkaterron perpjekjen dhe entuziazmin per punen sic thash...dhe e ben njeriun e pakenaqur te ankohet ne vend qe te falenderoje dhe e ben ate dembel. Nje person i tille braktis gjerat qe zoteron qe edhe pse te pakta ne numer jane te rregullta dhe kerkon gjera qe jane jo te mira dhe pa mundim. Ne kete menyre, ai sakrifikon respektin ndaj vetvetes, madje dhe nderin e tij.

Me pastaj, pasoje tjeter e lakmise eshte zhgenjimi dhe humbja. Personi lakmitar i hyn me themel asaj qe deshiron, eshte i papelqyeshem dhe i hiqet asistenca dhe ndihma. Ai e konfirmon thenien: “Lakmitari është i pasusksesshëm dhe vuan humbjen”.

Keshtu qe..fale Zotit nuk gjinden tek une keto cilesi. Me se shumti bej harxhime per familjen time se pari, me pastaj se dyti vjen vetvetja me te dashuren =)
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
per libra, jom tip qe lexoj shum edhe pse ktu nuk duket:D..harxhoj beh nuk harxhoj shum se nuk osht qe blej ku me dit qka, normal kur nuk kom nuk harxhoj se skom ku mi marr...veq nqs don me dit a kom risparmiu noj gjo beh kom koxha do pare qatje n'bank, mos po doni edhe numrin e kontitLOL:p...qysh thojn mos ngreh komt ku nuk mrrin jorgani (ose mos ngreh jorganin ku nuk mrrin komt, qishtu diqka be, spo diLOL), nuk m'plq me peshu mi prinderit e mij kshtu qe harxhoj kur kom mundesin dhe sa kom mundesin..shyqyr Zotit ni t'mir kom qe ja di vleren pareve, sidomos nqs i fitoj un(dhem koxha shpirti kur harxhon paret qe ki fitu me ndjersen tane:D)..
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Lekun e kam alergji besoj dhe asnjehere mik. Asnjehere nuk kam arritur te bej ekonomi e te le dicka menjane. Zakonisht nuk i prish leket kot, por i kursej per festa e mbremje te caktuara LOL
 

*Linda*

Lost out in the desert
Leket??? Rrush e kumlla, pa rrush e pa kumlla:p
Ne fakt shpenzoj shume, dhe qe te me pyesesh s'di as vet se nga ikin?
Pastaj varet nga situata, problematike eshte kur dal thjeshte me be xhiro, dhe ndaloj neper vetrina, aty e pat muhabeti, iken leket sic kan ardhe, plus shpenzoj shume ne telefon, dhe ne romane!
 

Lolita25

So EmoTionaL
Me ha leku ne xhep mua...po pata nje lek do e harxhoj menjeher.

Shpenzoj per rroba,make-up,camcakiza dhe kafe me shoqet.
 

Gjermoni

Antar Internacional
Hmmm me keni kapur ngusht se i bej zbor jo per te shitur mend ktu ne forum po sinqerisht e degjeneroj keq fare e shperderoj sh lekun :(
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Me ha leku ne xhep mua...po pata nje lek do e harxhoj menjeher.

Shpenzoj per rroba,make-up,camcakiza dhe kafe me shoqet.

Lum si ai qe do te te marre ty moooj :kiss

une po pata prish po spata prap ne rregull jam :D
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
E di vetem se rroga rrogen disaher mezi me arrin, nje periudh te gjate shume pak harxhoja, mirepo pash se edhe ashtu nuk shkonte, nuk do jetoj dy jete, keshtuqe nuk kursej shume por prap nuk prish shume per vete, sa per tjeret...por kam raport te mire, me don parja se shpesh vjen te une prap...hehe...
 

Analistja

Anëtar i ri
Une parane e masakroj . Ne fakt harxhoj me shume se cduhet sepse shpesh shoh dicka te bukur dhe e blej. Nuk me rrin lek ne xhep.
 
Top