Cfare gatuat sot?

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Supe me spinaq dhe fileto pule.
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Supe me spinaq dhe fileto pule.
qyqja qyqja.... c'osht kjo pune kshu me ty mi goc.... ?
supe me pisnoq.... uuuppsss... spinoq-desha t'them, pse mer babe ku jemi ne ktu ke Spitali I Traumes?
shume hollshem dhe lehtshem ke baba.... ncuq...
Bo mi goc noi:
- Melci qingji me me gjiz katunaresh dhe tlyn!
- Qafe derri me i cik patate qe shkrihen ne vjomin e vet!
- Berxolla viq(c)i ose derri t'pjekme taze!
- Tope dashi me ufull dhe limon dhe veze!
- Gjokth pule....gjoks -desha t'them :p me ca patllixhona turshi ene i top djathe!
- Nji kofshe viqi(vici) me ca zarzavate t'pjekme taze n'grill! (pa voj, sepse te shnoshin-:p)
- Kome bretkosash me mill dhe veze dhe i domixhon vene t'kuqe!
- Permrenca (te brendshme) qingji me ynyren e vet dhe me i top tlyn mrena sa per i cik shije... (kujdes mos e ekzagjero me krypen se t'bo dom) :p- Shale Pule.... uuppsss pardon, Kofsha Pule desha t'them, me i cik ynyre pule dhe bajome t'pjekme !
- Per myllje, noi top me hallve me sheqer shume, apo noi sheqerpare katunaresh ose tolluma me sherbet me mjolt akacie!
:ploolloolloollool??❤️
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
qyqja qyqja.... c'osht kjo pune kshu me ty mi goc.... ?
supe me pisnoq.... uuuppsss... spinoq-desha t'them, pse mer babe ku jemi ne ktu ke Spitali I Traumes?
shume hollshem dhe lehtshem ke baba.... ncuq...
Bo mi goc noi:
- Melci qingji me me gjiz katunaresh dhe tlyn!
- Qafe derri me i cik patate qe shkrihen ne vjomin e vet!
- Berxolla viq(c)i ose derri t'pjekme taze!
- Tope dashi me ufull dhe limon dhe veze!
- Gjokth pule....gjoks -desha t'them :p me ca patllixhona turshi ene i top djathe!
- Nji kofshe viqi(vici) me ca zarzavate t'pjekme taze n'grill! (pa voj, sepse te shnoshin-:p)
- Kome bretkosash me mill dhe veze dhe i domixhon vene t'kuqe!
- Permrenca (te brendshme) qingji me ynyren e vet dhe me i top tlyn mrena sa per i cik shije... (kujdes mos e ekzagjero me krypen se t'bo dom) :p- Shale Pule.... uuppsss pardon, Kofsha Pule desha t'them, me i cik ynyre pule dhe bajome t'pjekme !
- Per myllje, noi top me hallve me sheqer shume, apo noi sheqerpare katunaresh ose tolluma me sherbet me mjolt akacie!
:ploolloolloollool??❤️

Tate me i honger gjith kto masanej sme nxe dera me dal lool

????
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
pastice dhe tarator me kos e kunguj te skuqur.

i kishte be mami ?
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Aman kur shkru dhe flet gjermanisht .. dhe ne cdo Kasse e ke Porree ( purrinj).. i bije qe ke shku per presh ?
qyqja, neve e qujm "Lauch" mi goc, dhe ka ngjashmeri/rrjedhoje nga fjala "Laub" qe do te thote "Gjethe- Flete gjetthe Jeshile"!
Kjo qe ke shkrujt ti, pra Porree/Purrinj mgja se osht frongjisht, sipas stilit "Pomes de Terre, ose Je m'appelle- Zenel, etj ksi gjonash" ....
Nejse! Te befte mire darka. :)
 

Endrra

VIP
qyqja, neve e qujm "Lauch" mi goc, dhe ka ngjashmeri/rrjedhoje nga fjala "Laub" qe do te thote "Gjethe- Flete gjetthe Jeshile"!
Kjo qe ke shkrujt ti, pra Porree/Purrinj mgja se osht frongjisht, sipas stilit "Pomes de Terre, ose Je m'appelle- Zenel, etj ksi gjonash" ....
Nejse! Te befte mire darka. :)
Ah injoranca nuk te le ne balte .. e ke ne cdo Wörterbuch gjermanisht ?Screenshot_20211011-223946_Chrome.jpg
 

Endrra

VIP
@Baba nga Durrsi kot sa per prejardhjen e purrinit .. nuk vjen nga frengjishtja por nga latinishtja

Allium porrum

pra si Porree apo purrinj jane me afer emertimit latinisht se Lauch apo presh ?
 
Top