Besoni se ekzistojne fantazmat ?

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po pergatitet nje politik e re boterore,,,pushteti ne nje dore te vetme.Nuk e di sesa shance do te ket njeriu pas kesaj.E vetmja rruge per njeriun eshte te injoroj pushtetin,,,nuk besoj se do ja dali..duke marr parasysh shkallen e injorances mbi natyren e vet.

nese ka injoranc do ket pushtet te plotfuqishem ne cdo aspekt qe te diskutohet ... sa me shume te kete panjohuri aq me shume do kete te bindur pa pythe e sa me shume te kete te tille me shume do mdodhin katastrofa dhe padrejtesi... te gjitha nga faj i injorances..
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

nese ka injoranc do ket pushtet te plotfuqishem ne cdo aspekt qe te diskutohet ... sa me shume te kete panjohuri aq me shume do kete te bindur pa pythe e sa me shume te kete te tille me shume do mdodhin katastrofa dhe padrejtesi... te gjitha nga faj i injorances..

Ka plot mekanizma ne funksionim te kesaj..
Romaket e lasht e nisen kete filozofie DIVIDI ED IMPERA
Nje loje , nda simpatizantet ne dy kahe te kunderta dhe luaj me ta nderkohe qe ata argetohen me lojen...Me anen e besimit fetare veri ne gjumin letargjik dhe jepu pershtypjen se cdo gje shkon mir dhe ka nje zot mendon per ta...ka nje shtet e kshu me radhe ..loja merr kuptim..
8 miliard njerez ne duart e dhjetra egoisteve qe ndikojne mbi fatin e tyre...imagjino cfare dificiti human?!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

...tema nuk ka karakter fetar dhe per asnje moment nuk duhet te bjere ne kete drejtim. (...gjithsesi, per Soulin si open mind qe eshte, do ta pranojme :) )

Besimi kristian dhe ai mysliman (dhe cdo lloj besimi tjeter) prandaj eshte implementuar per te mjegulluar mendjen e njeriut dhe mistifikuar cdo fenomen te cilin njeriu nuk duhet ta kuptoje se cfare eshte dhe rrjedhimisht tja mveshi nje force te mbinatyrshme. Kur njerezimi te clirohet nga mengeneja e fese atehere do i hiqet dhe perdja nga syte e nga mendte qe te shikoje realisht sesi eshte dhe cfare perfaqeson.

hajduti

haha, mire qe s'na shave injorante aman :D

Hajdut, Nuk dua te behem zedhenese e krejt feve, por te pakten kjo qe une ndjek!
Nuk ka asgje te keqe qe dicka te trajtohet ne cdo aspekt. S'kemi pse perjashtojme, as fene as shkencen egzakte apo sociale. Nese qe ne fillim ti mbyll nje dere pergjigja ne fund mund te jete e gabuar. Feja nuk bie ndesh ne asnje moment me shkencen. Deri me sot jo njeher. Nese kjo ka nje shpjegim shkencor, okay le ta shqyrtojme. Nese eshte dicka e vertetuar okay e pranojme. Ama nese akoma jemi ne mjegull nga ekspertet te cilet kane patur krejt kohen n'dispozicion (nga krijimi i pare deri me tani) e akoma s'kane gjetur gje, dhe feja eshte ajo qe ka info mbi dicka te tille pse mos te shqyrtohet?! Vdekja psh: Askush s'di c'ndodh pas vdekjes. S'ke asnje prove shkencore ne tavoline te tregoje me fakte c'ndodh me shpirtin. Per kete gje ka info feja. Edhe mos ta lexojme e mos ta shqyrtojme ne se vjen nga feja!?! Te tema e magjise kishe thene dicka sh me vlere: Duhet te jemi mendje hapur te pranojme dh efenomenet paranormale, te njejten po te them dhe une ty. Ka ardh koha mos ta gjykojme dicka pa e njohur teresisht, por ta perdorim per te miren tone.

Sa per temen qe s'duhet te kaloj ne karakter fetar. Une nese e ke vene re e shoqerova me figurinen ":p". Pra as nuk hyra per te debatuar apo per ti dhene drejtim temes. Thjesht thash dicka qe per mua eshte e vertete dhe e besoj!Kaq!
Tani ju diskutoni e sillni argumente sa te doni.Une do i lexoj! Po me binden do e them, po s'me binden do klikoj faqe tjeter!
:)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Soulmind, kur lindi feja, ose i erdhi momenti te lindte, ne ate kohe u perfshinte shkolla, shkenca, pushteti, mjekesia dhe te gjitha apratet kerkimore shkencore qe ekzistonin per ate kohe brenda saj, prandaj edhe ajo gjeti nje perkrahje te madhe ne popull, gje qe e bente tejet te fuqishme.

Por me kalimin e kohes keto deg iu shkeputen fese me vete, por fese i ngeli nje arme e fuqishme e erret qe ajo mundi ta ruaje edhe ne ditet e sotme, ate te ceshtjes se fantazmave ose (xhindeve) qe ka ndikuar ne favor te saj per te gjetur akoma perkrahje te madhe ne popull, qe per mendimin tim kjo eshte per faj te shkences qe vazhdon te shfaqe nje mos interesim per kete fenomen dhe te qendroje larg saj, edhe pse ne heshtje studiohet dhe besohet rreth saj.

Per mendimin tim sikur ka nje kontrat midis fese dhe shkences qe kjo e fundit duhet ta lere akoma te ekzistoje fene?!

Nje dite cdo gje qe na rrethon do jemi ne gjendje ti japim pergjigje shkencerisht, per momentin ajo qe nuk e perkufizojme dot do mbetet ose mistike, ose nen shigjetimin e skepticizimit ose thjesht fantazi. Fantazmat nuk mund te kene shpirt pasi praktikisht eshte vete shpirti ai qe paraqitet ne forme eterike.

Disa mendojne se eshte energji plazmore ose ajo force vitale qe kemi brenda dhe qe perben shpirtin. Disa mendojne se eshte thjesht kalimi nga gjendja 'primordiale' (megjithese une do e konsideroja si shume te larte) ne nje gjendje fizike, te prekshme, te dukshme per tu rikthyer perseri ne origjine e gatshme tja filloje nga e para. Ska rendesi se cfare besojme apo jo. Fenomeni eshte i vertete, quaje fantazem, quaje forme energjie, quaje gjendje astrale...ai ekzsiton dhe nuk mund te shpjegohet ne menyre konvencionale.

hajduti
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Sigurisht ata madje mund te jene dhe prane nesh lol lol lol
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
@Daisy pervec ufo-ve dhe engjujve. Paskemi pas dhe kto midis nesh lol
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Kur tum lojn met, nashta besoj
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Aq sa ekzistojne dhe ufo-t lol
 
Top