Besoni se ekzistojne fantazmat ?

LoSsT

VIP
V.I.P
Pe: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Fantazma ndoshta eshte termi qe perdoret me shum per te trembur femijet... Nese do ta perkufizoja me sakte pyetjen per veten time do thoja ne besoj se ka qenie te padushme apo jo, do pergjigjem po.
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Pse ndonjeri nga ju ka par fantazma? Jan thjesht imagjinata te frikacakeve sepse fantazmat nuk kan egzistuar asnjeher, Dhe pse kur kam qen i vogel kam pas frik ndoshta ngaqe te medhejte i perdornin per te na futur friken mos me ndejtur von jasht.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Deri sa te vij momenti qe te shikoj nje do e besoj pa prova se besoj aspak.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Per cfar lloj fantazma keni fjalen ?nga ato ne filam me siguri perndryshe nuk e kap logjika!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Sigurisht qe po, ashtu sic na paraqiten edhe te vdekurit :)
 
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne Bote ekzistojne keto krijesa : Njerezit , Melaqet apo Engjujt dhe Xhinet ( ka prej xhineve besimatare , dhe prej atyre jobesimtar . E prej ketyre te cilet jane jobesimtare ndryshe quhen edhe si ''DJALL , DREQ , SHEJTAN !'')
Zoti na ruajt prej shejtaneve te mallkuar .

Melaqet dhe Xhinet jane krijesa te padukeshme , qe syri yne s'mund ti shohe , te cilet bejne jete familjare sikur ne , shumohen , kane familje e femij etj .
 

eGo0sTyle

System Engineer
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Un besoj qe ka por shpjegime sepse besoj nuk kam.
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Mendoj se jo por kur kam qen ne shkoll hapej shum kjo teme dhe tregonin histori nga me te ndryshmet qe kishin treguar gjyshet po pz ate nate rrija gjith naten me elektrik ne dor nga frika se di me krijojne shum frike , un perfat skam prek ndonje her njeri te vdekur po sdua te ndodhe sepse njeher qe kam qen ne nje mort se vdiq mami i nje shoku jam tremb shummeee ..............
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne Bote ekzistojne keto krijesa : Njerezit , Melaqet apo Engjujt dhe Xhinet ( ka prej xhineve besimatare , dhe prej atyre jobesimtar . E prej ketyre te cilet jane jobesimtare ndryshe quhen edhe si ''DJALL , DREQ , SHEJTAN !'')
Zoti na ruajt prej shejtaneve te mallkuar .

Melaqet dhe Xhinet jane krijesa te padukeshme , qe syri yne s'mund ti shohe , te cilet bejne jete familjare sikur ne , shumohen , kane familje e femij etj .
kam pa te zone e lire ishte ftuar nje mjek popullor nga kosova qe konsiderohej si njeriu qe sfidon djallin mu duken shum gjera pa kuptimm ,,,,por realisht me kapi icik frika se ai tha qe futen nga kraharori kur je vetem dhe ne erresir dhe mundohem te mos jem shum vetem :D:D
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne mendjen e njeriut ndoshta dhe egzistojen....!!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ku???? Ketu ne forum??? ::cool:::po::po:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Perfundimisht ekzistojn..hahahahahahah
Te pakten ne virtualitet ku vetem shofim shpirtra mendimesh dhe asnjehere preceptim fizik ne mendim..:p lol
 
Pe: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po
kam 'par', kam komunikurar dhe kam degjuar.

Nuk besoj ne asnje lloj tip feje sepse jan tgjitha sajesa dhe asnjera nuk reflekton ate ne te cilen un BESOJ... por po, egzistojne e cke me te.
Njeriu ka frik nga ajo qe nuk sheh dhe per te cilen nuk gjen shpjegim... prandaj te marin per te cmendur kur flet per kto gjera, mos harroni qe duhet te keni frik nga njerzit se ato jan te rrezikshem, jo nga ato qe ju quani 'fantazma'.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Dikush i quan fantazma, dikush ufo, dikush xhinde, dreqer etj... si perfundim, Po ekzistojne edhe pse kane 100 emra, ama ato jane te njejtet: qenie te padukshme ne perditshmeri.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Dikush i quan fantazma, dikush ufo, dikush xhinde, dreqer etj... si perfundim, Po ekzistojne edhe pse kane 100 emra, ama ato jane te njejtet: qenie te padukshme ne perditshmeri.

Po tju thoja se komunikoj me to do te me besonit...?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

varett na. trego icik

Je e vogel ti xhaxh, nuk i kupton muhabetet e te rriturve, apo me ngaterrove me teta Ketin e perrallave, apo me teta Pavlinen lol


p.s Mos lini nam me temat e 2008-es, qe jane ezauruar ne 1700-ten !
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po
kam 'par', kam komunikurar dhe kam degjuar.

Nuk besoj ne asnje lloj tip feje sepse jan tgjitha sajesa dhe asnjera nuk reflekton ate ne te cilen un BESOJ... por po, egzistojne e cke me te.
Njeriu ka frik nga ajo qe nuk sheh dhe per te cilen nuk gjen shpjegim... prandaj te marin per te cmendur kur flet per kto gjera, mos harroni qe duhet te keni frik nga njerzit se ato jan te rrezikshem, jo nga ato qe ju quani 'fantazma'.

Serio e ke ti keshtu?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Jam tu prit komentin e Zanes e....! lool Duhet ta dij me siguri ajo ket punen e xhindeve...!
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

jooo,por kam degjuar se dhe ne jetojm ne nje bot fantazmash
qe rrapatemi cdo dit ne mengjes
duke ikur ne shkoll ne pun e ndark ne gjum si tvdekur
 

Abisi

larguar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Jo,edhe nese kane ekzistuar..tani jane futur ne shpirtin e njeriut.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

I vetmi person i ekuilibruar qe i ka dhene njefare shpjegimi fenomenit te fantazmave ishte John Keel (ndjese paste), i cili nuk e di ne cilin liber, shkruajti (pak a shume) se fantazmat jane thjesht nje mbeturine energjie statike te njerezve qe kane jetuar aty me pare, dhe jo me kot fantazmat me sa eshte vrojtuar duken thjesht si nje film qe perseritet vazhdimisht, fantazma ndjek nje rruge fikse, ne nje orar fiks, me veprime te njejta, si te ishte nje automate mbetje e nje ish-qenieje inteligjente.

Tani, fenomenet e fantazmave ashtu si te gjithe fenomenet paranormale jane reale, dmth egzistojne, por problemi qendron ti interpretojme sic duhet, ti japim nje shpjegim bindes dhe te pergjithshem qe perfshin cdo forme te shfaqjes se fenomeneve paranormale.

Nje gje mendoj une, qe fantazmat, zanat, demonet, shpirtrat e pyllit, etj etj jepi cfaredo emri te duash, jane aspekte te ndryshme te te njejtit fenomen. Per vete natyren e tyre jashte konceptimit njerezor tendenca eshte qe te interpretohet ne menyra te ndryshme nga njerez te ndryshem bazuar ne pervojat e veta emocionale.

hajduti
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po besoj...ja forumi plot eshte lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Se di nese ka fantazma.
Por nese ka, mua me duken te frikshme,si dua hic!
Kam ndjekur shume dekumentar nga keto legjendat urbane.
Hem, edhe ata me percjellin nje ndjesi frike kur i shikoj ,por perseri mendoj qe shumica e imazheve apo ndjesive shpesh jane veprimtari e neuroneve ne trurin tone.
Pra duke qene nen ndikimin emotiv te dickaje ,prodhimi i mendimit perrcimi ne tru ben te mundur prodhimin e nje imazhi(qe ne na duket sikur viziv) dhe perjetimin e kesaj ndjesie si real.
Gjithesesi per mua ngelet dicka enigmatike .
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Mbasi shpirti le trupin e ka shum te veshtire te shkeputet nga identiteti qe ka len pas materialisht...mund te humbas trupin material por mund te krijoj ne planin astral te njejtin trup...ka plot raste kur dikush ka takuar ne rruge nje te njohur dhe me pas ka marr vesh se ai i njohur qe ka takuar kishte shum dite qe kishte vdekur..as personi vet nuk kishte kuptuar se kishte vdekur..jan raste te cuditshme por reale.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Se di nese ka fantazma.
Por nese ka, mua me duken te frikshme,si dua hic!
Kam ndjekur shume dekumentar nga keto legjendat urbane.
Hem, edhe ata me percjellin nje ndjesi frike kur i shikoj ,por perseri mendoj qe shumica e imazheve apo ndjesive shpesh jane veprimtari e neuroneve ne trurin tone.
Pra duke qene nen ndikimin emotiv te dickaje ,prodhimi i mendimit perrcimi ne tru ben te mundur prodhimin e nje imazhi(qe ne na duket sikur viziv) dhe perjetimin e kesaj ndjesie si real.
Gjithesesi per mua ngelet dicka enigmatike .

veprime te neuroneve hahahahhaha ca ben frika eeee
 
Top