Portali - FV.AL

Kush lendohet me shum ne dashuri vajzat apo djemte ?

 • 1,936
 • 191
Mendoj se te dyja palet lendohen ne dashuri por vajzat jane ato qe e perjetojne me keq ndarjen .
A janë gënjeshtarë shumica e njerëzve?
 • 321
 • 14
A janë gënjeshtarë shumica e njerëzve?

Nga Christian B. Miller

Sa gënjeshtra keni thënë gjatë 24 orëve të fundit? A mendoni se gënjeni më shumë se tëtjerët? Falë kërkimeve empirike pioniere nga Bela De Paulo, thuhet se norma mesatare e gënjeshtrave tek njerëzit është rreth 1-2 gënjeshtra në...
Pesë premtime që çdo grua e fortë ia ka bërë vetes
 • 236
 • 4
Pesë premtime që çdo grua e fortë ia ka bërë vetes

Mos komprometoni veten. Eshtë gjithçka që keni Nuk ka dje, as nesër, është e gjitha e njëjta ditë. -Janis Joplin

Forca shpesh lind nga dhimbja, madje edhe trauma. Gratë që janë të forta shpesh, në kohë të ndryshme në jetën e tyre, janë ndjerë...

20 fakte psikologjike, që do ju ndryshojnë mënyrën si e shihni botën

 • 254
 • 4
20 fakte psikologjike, që do ju ndryshojnë mënyrën si e shihni botën
Më poshtë, disa prej fakteve psikologjike më interesante, që jo vetëm do ju japin një perspektivë kuptimplotë të mënyrës si e shihni botën, por edhe do ju ndihmojnë të kuptoni më mirë njerëzit përreth jush…


Njerëzve u duhen...
Çfarë duhet të dini mbi aftësinë e trurit tonë për t’u shëruar
 • 209
 • 1
Çfarë duhet të dini mbi aftësinë e trurit tonë për t’u shëruar

Nga Jill Bolte Taylor

Truri ynë përbëhet nga miliarda qeliza, të cilat punojnë së bashku për të krijuar çdo aftësi që kemi si qenie njerëzore. Unë mund të nxjerr tinguj nga goja apo të flas fjalë, pikërisht sepse ato qeliza në...

Shqetësimi për shqetësimet

 • 128
 • 0
Shqetësimi për shqetësimet që na shqetësojnë është vërtetë shqetësues

Kam vendosur të mos shqetësohem për gjërat që më shqetësojnë, por shqetësohem se shqetësimi im i kotë më shqetëson seriozisht me arsyen e shqetësimit, dhe për këtë shqetësohem duke cenuar në mënyrë serioze cilësinë e jetës.
A...

Si ju duken kenget Shqiptare nder vite?!

 • 258
 • 6
Nuk po ve ne diskutim pelqimet etc, por s'di pse mua me pelqeka kjo...Kjo...Edhe kjo...


Per ta mbyll se ka
plot kenge te bukura si vet artists, por ju lutem

Hënë o Hënë

 • 752
 • 59
I çmendur është njeriu që flet me hënën. Budalla është ai që nuk e dëgjon..🙂🙃
(William Shakespeare)

Gjatë shekujve, hëna ka qenë gjithmonë një burim frymëzimi për artistët, filozofët dhe poetët.
Në të gjitha kulturat në mbarë botën Hëna është konsideruar hyjnore në besime të ndryshme, me...

Xhubleta ne UNESCO!

 • 111
 • 0
Xhubleta shqiptare është regjistruar në UNESCO! Lajmin e ka dhënë, ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila e ka cilësuar si një lajm të jashtëzakonshëm për trashëgiminë tonë kulturore.

“Pas një pune të gjatë, plot përkushtim të një grupi të madh bashkëpunëtorësh, dosja e dije bërjes...

Si ndiheni kete vit ne prag festash!?

 • 310
 • 15
Meqe jemi dy vjet pas pandemie,pas nje dy vjecari me rregulla,maska etj etj.
Dimri i pare ,troket muaj i festave qe do pasoje pa maska, pa rregulla kushtezuese.
Ja te ndajme sebashku si ndiheni ne kete muaj festash qe do filloj per pak.
Dhurata,shetitje,nje kafe ne debore apo ne strofkullen e...

Dilema 12

 • 96
 • 0
E paskëm lënë pas dore këtë varg temash 🙈
Mu kujtua sot me 28 nëndor, pasi nuk e morëm vesh akoma kur paske dhi.r gjermani i fundit në Shqipëri. Me 28 apo me 29 nëndor 1944 🤔

Ndërkohë ju uroj gëzuar festën, për ata që thonë me 28.
Gëzuar festën në paradhënie për ata që thonë me 29 🇦🇱🤷

Dhurata, çfarë është për ju?

 • 460
 • 2
Dhurata nuk është aq e parëndësishëme sa mund të duket në shikim të parë: shërben për të krijuar lidhje ndërpersonale dhe sociale, dhurata e kuptuar si një shkëmbim pa asnjë kufizim ekonomik dhe tregtar.
Në shoqëritë primitive shërbente për të krijuar marrëdhënie jo vetëm me individë të tjerë...

Të dhurosh një çelës.

 • 257
 • 24
Ndër objektet në listë dhuratë mund të jetë edhe një çelës.

Çelësi është një sharmë fati që fsheh kuptime shumë të ndryshme dhe për këtë arsye është i përshtatshëm për lloje të ndryshme dhuratash.
Mbi të gjitha është një simbol i lirisë: nëse mendojmë për prindërit që për herë të parë ua...

E Ke një tru, përdore.

 • 284
 • 5
Ne kemi një tru: atëherë le ta përdorim atë.
Koperniku, Galileo, Njutoni nuk kishin kompjuter, nuk kishin makina llogaritëse. Mendoni se Eratostheni (në ~200 para Krishtit)e llogariti perimetrin e tokës falë shkopi të thjeshtë që bënte hije në tokë.
Sot, megjithatë, pa një makinë llogaritëse...
Si ta përdorim teknologjinë pa e shkatërruar jetën tonë
 • 171
 • 0
Si ta përdorim teknologjinë pa e shkatërruar jetën tonë

Nga Arthur C. Brooks

Në vitin 1995, shumë vite përpara se të fillonte të bashkëpunonte në kërkimet e mia për këtë rubrikë, Rena Rudavski dhe familja e saj u zgjodhën për të marrë pjesë në një eksperiment teknologjik inovativ. Studiuesit...
Gjashtë mënyrat se si muzika mund të reduktojë stresin tek njerëzit
 • 148
 • 0
Gjashtë mënyrat se si muzika mund të reduktojë stresin tek njerëzit

Nga Shahram Heshmat

Dëgjimi i muzikës është një ndërhyrje alternative tërheqëse kundër stresit dhe ankthit, pasi është e arritshme, e lirë dhe e lehtë për t’u përdorur si një terapi në jetën e përditshme. Dëgjimi i muzikës...

Çfarë duhet një shkop e një deve ?

 • 481
 • 1
Çfarë do të bënit me një pus, një shkop dhe një deve?

Filozofi Eratosthenes (276 para Krishtit)i përdori ato për të matur perimetrin e Tokës mbi dy mijë vjet më parë.

Në atë kohë tashmë ishte e vetëdijshme se Toka ishte sferike dhe Eratosthenes e dinte që ditën e solsticit të verës (21...

Pranoni "anën tuaj të errët"

 • 209
 • 4
Para kësaj pyetje në titull, a njihni vertetë "anën tuaj të errët" ?🤔

Është një përpjekje që ne duhet të bëjmë në mënyrë që të rritemi në një nivel personal: të përqafojmë anën tonë të errët dhe të njohim në ne përbindëshat tanë.

Aktualisht, duket që optimizmi është i detyrueshëm të...

Cili shtet e fiton BOTERORIN 2022?

 • 5,964
 • 509
Atehere per INAT te @E**A** dhe @Xhelozi qe kane hapur te dy tema per boterorin por asnjeri s'ka vendosur 1 sondazh te shkrete ku te votoje njerezia, Une po e bej: I treti i Verteti! 😁 😁 lool loolPo e hap 1 teme te Trete E para ku te votoni ke mendoni fitues te boterorit dhe

2: Duke...

Katar 2022 .

 • 972
 • 60
Kupa e Botës FIFA 2022 është një turne ndërkombëtar shoqatash futbolli i kontestuar nga ekipet kombëtare të meshkujve të shoqatave anëtare të FIFA -s dhe Kupa e Botës e 22-të e FIFA-s Ngjarja po zhvillohet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor 2022. Ky është Kupa e parë Botërore që mbahet...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
70,823
Mesazhe
1,948,242
Anëtarë
17,381
Anëtari më i ri
Albertt

Dhuruesit

Top