• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.
Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar
 • 77
 • 1
Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar
Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Shumë i kënaqur që vendet anëtare të BE-së arritën...
Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura
 • 338
 • 51
Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura

Grushta dhe zënka për letrën higjenike të tualetit, rafte të zbrazura totalisht të produkteve të konservuara apo të dizifektantëve. Ishin këto pamjet që raportuan mediat ndërkombëtare për blerjet nën panik në vende të...
Taulanti dhe Entela, bashkëshortët që kurojnë në SHBA të sëmurët me koronavirus (DETAJE)
 • 86
 • 0
Taulanti dhe Entela, bashkëshortët që kurojnë në SHBA të sëmurët me koronavirus (DETAJE)

Taulant dhe Entela Hoxha nuk janë vetëm bashkëshortë në jetën e përditshme. Ata janë edhe mjekë, që tashmë u duhet të kurojnë të prekurit me koronavirus e që janë shtuar ndjeshëm në SHBA. Por, si kanë...
Një natë vere
 • 88
 • 0
E florinjta dehëse dhe hiret joshëse të grave në pikturën “Një natë vere” nga Albert Moore

Deri në vitet 1880 Moore kishte krijuar një reputacion si një piktor i bukurisë abstrakte, pa përmbajtje letrare, lëndë të dukshme dhe kuptim simbolik të kapshëm nga perceptimi idilik. “Një natë vere”, e...

64 mijë italianë vdiqën në 4 vitet e fundit nga gripi dimëror

 • 82
 • 0
Indeksonline sjellë një hulumtim shkencor të bërë nga “Science Direct” rreth hetimit dhe ndikimit të gripit në vdekshmërinë e madhe në të gjitha moshat në Itali gjatë sezoneve të fundit (2013 / 14–2016 / 17 sezonet)
Sipas këtij hulumtimi del që në 4 sezonet e fundit dimërore, gripi sezonal ka...
Dritë, më shumë dritë.
 • 124
 • 0
Johann Wolfgang von Goethe, ai që mëkoi dritë deri në frymën e fundit… “Dritë, më shumë dritë”

“Çdo ditë ne duhet të dëgjojmë të paktën një këngë të vogël, të lexojmë në poezi të bukur, të shohim një pikturë të arrirë, dhe, nëse është e mundur, të flasim sa më pak fjalë”, kjo nuk është vetëm...
“Arsenal” armësh në shtëpi, si u kap 47 vjeçari në Tiranë
 • 216
 • 15
“Arsenal” armësh në shtëpi, si u kap 47 vjeçari në Tiranë


Një 47 vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë së Tiranës pasi i është gjetur në shtëpi arsenal armësh zjarri, granata, municion luftarak e jelek antiplumb.
Ato i janë sekuestruar shtetasit sot gjatë një operacioni blic në Tiranë nga...
Fundi i kohës.
 • 228
 • 8
Në fund të kohës do të jemi vetëm pluhur. Galaktikat do të ushqehen me memorien tonë duke përshëndetur secilën prej grimcave të universitetit, për nderë të epokës së re të pavdekshme.
Dhe përsëri, si gjithmonë, do të jetë sikur të mos kemi ekzistuar kurrë, të pavdekshëm nga ligji i Një_shit. Të...
Si ndikon duhanpirja te koronavirusi dhe a e vret rakia? Ja si përgjigjet eksperti
 • 552
 • 23
Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero u është përgjigjur disa pyetjeve të bëra nga publiku, gjatë mbrëmjes së sotme në emisionin “Open” në lidhje me koronavirusin.

Njëra nga pyetjet ishte:

Në qoftë se pi duhan, a jam më i rriskuar?
-Faktet janë kokëforte në Kinë. Janë 76% e të prekurve...
Pamje të jashtëzakonshme të rrëqebullit të Ballkanit, i cili është parë në Bjeshkët e Nemuna
 • 142
 • 2
Pamje të jashtëzakonshme të rrëqebullit të Ballkanit, i cili është parë në Bjeshkët e Nemuna

Nën-lloji më i rrezikuar në botë, rrëqebulli i Ballkanit, është fotografuar në parkun kombëtar Bjeshkët e Nemuna.
Rrëqebulli është fotografuar nga organizata mjedisore ERA Group, përmes kamerave të...
Fundi i një Urdhri.
 • 105
 • 0
Fundi i një Urdhri të Shenjtë që nisi me zjarrin që dogji në turrën e druve Mjeshtrin e Madh të Kalorësve Templar

Më 18 mars të vitit 1314 – Jaku i Molesë (Jacques de Molay), Mjeshtër i Madh i Kalorësve Templarë, digjet në turrën e druve nga mbreti Filip IV i Francës. Fundi i papritur i...

ANALIZA/ Prof. Edvin Prifti: Të pathenat e koronavirusit dhe inteligjenca virale

 • 91
 • 0
Prof. Edvin PRIFTI

Koronavirusi (SARS-CoV-2), virusi i Ëuhan, apo Covid19, i cili tashme eshte bere shkaktari i nje modeli te ri jetese duke mbyllur ne kushte domicialiare nje perqindje jo te vogel te popullates, qe po kthehet ne arsyen e mbijeteses, eshte me prezent se kurre midis nesh.

Ne...

Dy stilet strategjike te menaxhimit të epidemisë në krahasim.

 • 88
 • 0
Propozoj një hipotezë në lidhje me stilin e menaxhimit të adoptuar në Europë dhe në vendet e tjera. Nënvizoj që është thjesht një hipotezë, sepse ndryshe për ta përforcuar ate duhen kompetenca, informacione statistike, epidemiologjike dhe ekonomike, që nuk shpiken. Pranohen kritikat dhe...
Ç’është liria?
 • 231
 • 8
Faik Konica u tregon shqiptarëve se “Ç’është liria?”

Ç’është liria? – Më mbetet pakë kohe akoma. Dua të marr shpatën, t’u çanj kokën gomarëve, edhe, në vend të trurit, të kllas këtë: ç’është liria? Te mos të kisha nisur këtë fletën, (gazetn Albania), vaftë në Djall! s’do të humbja kohën time...
Koronavirusi/ Shqipëria në karantinë, humbjet në ekonomi deri në 25 milionë euro në ditë
 • 196
 • 15
Koronavirusi/ Shqipëria në karantinë, humbjet në ekonomi deri në 25 milionë euro në ditë

Vetëkarantinimi pa afat i shoqërisë shqiptare, mbyllja e bareve, restoranteve, fabrikave dhe bizneseve të tjera, si masë drastike për parandalimin e përhapjes të koronavirusit, po jep efekte edhe në...
Pas CoronaVirusit: As ne po as bota, nuk do t’jemi më të njëjtët!
 • 177
 • 7
Shkrimtari Stefano Massini na rendit 10 gjëra, që nuk do të jenë më të njëjtat, pasi gjithçka të ketë marrë fund. Ai i drejtohet Aleksandros, vogëlushit që lindi saktësisht 30 ditë më parë, lindja e të cilit përkoi me shpërthimin e virusit në Itali. Por cila shoqëri do ta kujtojë Aleksandron...
Kura 30 ditore me qumësht blete, sekreti i përdorimit për shëndet të tortë
 • 106
 • 1
Kura 30 ditore me qumësht blete, sekreti i përdorimit për shëndet të tortë

Është koha kur bletërritësit krahas mbledhjes së mjaltit të ri nisin edhe mbledhjen e qumështit të bletës, i cilësuar si shëruesi natyral i shumë sëmundjeve. E ndërsa tani është pikërisht sezoni i mbledhjes së këtij...
Ish-oficeri: Koronavirusi qe po ben kerdine eshte prodhuar ne laborator ushtarak
 • 161
 • 3
Ish-oficeri: Koronavirusi qe po ben kerdine eshte prodhuar ne laborator ushtarakMediat amerikane forcojne hipotezat sipas të cilave epidemia e koronavirusit e ka pasur origjinën në një laborator në Wuhan, vendi ku shpërtheu fillimisht, tashmë i izoluar. Në laborator janë zhvilluar edhe armë...
Policët në Vlorë dhurojnë lule për vajzat dhe gratë për 8 marsin
 • 165
 • 4
Policët në Vlorë dhurojnë lule për vajzat dhe gratë për 8 marsin
Efektivët e policisë së Vlorës shpërndajnë lule në forme urimi për zonjat e qytetit të Vlorës me rastin e 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas.
Sic shihen teksa janë nisur nga Komisariati me motorë dhe mjete të tjera të...
Barrierat e ëndrrës amerikane, 12-vjeçarja shqiptare që sfidoi 12 shtete në Itali
 • 244
 • 3
Barrierat e ëndrrës amerikane, 12-vjeçarja shqiptare që sfidoi 12 shtete në Itali

Kupat mbi pianon e saj, duken si të zëna ngushtë. Janë gati sa 2-fishi i moshës, por talenti i Ana Kodrës premton se do të ketë edhe shumë të tjera. Me peshën e dy këngëve si “My way” të Frank Sinatras dhe...

Dhuruesit

Statistikat e forumit

Tema
65,091
Mesazhe
1,316,156
Anëtarë
16,331
Anëtari më i ri
laregav184

Tema te reja

Top