Portali - FV.AL

GJEOPOLITIKA/ Ç’FSHIHET PAS MEGAPROJEKTIT TË QUAJTUR KANALI I RI I STAMBOLLIT?

 • 10
 • 0
Në fund të qershorit, zyrtarisht do të fillojë ndërtimi i një Kanali të ri të Stambollit, i cili do të ndryshojë ekuilibrin gjeopolitik midis fuqive të mëdha.
“Në anën e djathtë dhe të majtë të Kanalit të Stambollit, ne do të ndërtojmë dy qytete të reja. Me këto dy qytete, Stambolli do të jetë i...

Një brez në ikje që lufton me kohën

 • 14
 • 0
Sali Berisha ka një gjyq në Paris, Ilir Meta një gjyq në Tiranë. Të dy në luftë me kohën, të dy në luftë me historinë që, megjithëse bujare me mësimet e veta, injorohet deri në përsëritjen dramatike, apo qesharake.


Ata që hapën sytë në pluralizëm, që nuk e jetuan asnjë minutë komunizmin dhe...

Pse qëndrimi është më i rëndësishëm se inteligjenca

 • 14
 • 0
Kur është fjala për sukses, është e lehtë të mendosh që njerëzit e bekuar me trurin, do ta lënë pashmangshmërisht pjesën tjetër në pluhur. Por studimet e reja nga Universiteti Stanford do t’ju bëjnë të ndryshoni mendimi. Psikologia Carol Dweck e ka kaluar karrierën e saj duke studiuar qëndrimin...

Pershendetje une jam Kapitalizmi !..

 • 11
 • 1
I rrita vajzat tuaja te vogla me kukulla Barbi , pse çuditeni sot kur ju kerkojne para per operacion estetik !
Krijova nje industri te pafund per interesat e mia ! Dhe e arrita ate qe doja , tashme shumica e vajzave 17-vjeçare nuk jane te kenaquara me pamjen e tyre te jashtme .
Une jam...

Një nga Psikologët më të Njohur në Botë Zbulon 22 Rregullat për të Përmirësuar Cilësinë e Jetës Tuaj

 • 25
 • 0
Secili prej nesh e kalon pjesën më të madhe të jetës duke u përpjekur t’i bëjë ëndrrat realitet: nëse është gjetja e punës ideale, dashurisë së përjetshme, krijimit të një familje apo një shtëpije, gjithsesi për të marrë atë që dëshiron në jetë, duhet të punosh shumë.
Dhe ndiqni disa rregulla...
75 mijë anëtarë votojnë për kreun e PD-së/ Basha kërkon mandatin e tretë, përballë Harxhit, Shehaj dhe Kadillit
 • 81
 • 11
75 mijë anëtarë votojnë për kreun e PD-së/ Basha kërkon mandatin e tretë, përballë Harxhit, Shehaj dhe
Kadillit

Rreth 75 mijë anëtarë të Partisë Demokratike priten ti drejtohen ditën e sotme qendrave të votimit, në 76 qendra në të gjithë Shqipërinë, ku do të votojnë për kryetarin e ri të kësaj...

Trauma psikologjike, si të kapërcesh dhimbjen për t’u ndjerë sërish i sigurt?

 • 33
 • 0
KUR NDODHIN GJËRA TË KËQIJA, MUND TË DUHET PAK KOHË PËR TË KAPËRCYER DHIMBJEN DHE PËR T’U NDJERË PËRSËRI I SIGURT. POR ME KËTO STRATEGJI DHE NDIHMË TË VETËNDIHMËS, JU MUND TË SHPEJTONI SHËRIMIN TUAJ.

Çfarë është trauma emocionale dhe psikologjike?
Trauma emocionale dhe psikologjike është...

“Mukoza detare” në detin Marmara është vetëm maja e ajsbergut

 • 32
 • 0
Vetëm duke ndalur ndotjen industriale, Turqia mund të shpëtojë nga një lëndë e trashë në formë mukoze që ka filluar të përhapet në sipërfaqen e detit Marmara.

Lënda e trashë në formë mukoze në detin Marmara, Turqi.
Një shtresë e trashë pisllëku në formë mukoze po përhapet në të gjithë...

Tetë kuriozitete, që ndoshta nuk i dinit mbi ujin

 • 80
 • 2
Struktura kimike e ujit, substanca më e bollshme tek qelizat dhe qeniet e gjalla, përcaktohet nga formimi i lidhjeve të veçanta midis molekulave. Dhe janë pikërisht këto lidhje, të quajtura “hidrogjenore”, të cilat i japin ujit disa veti tipike që shpjegojnë edhe disa kuriozitete shumë...

Shtatë filozofë modernë, që mund të na ndihmojnë të ndërtojmë një botë më të mirë pas pandemisë

 • 32
 • 0
Nga Vittorio Bufacchi
Kur do të rikthehen gjërat në normalitet? Kjo është pyetja që duket se po shtrojnë të gjithë, gjë që është e kuptueshme duke pasur parasysh dhimbjen dhe sakrificën e shumë njerëzve gjatë 18 muajve të fundit. Por a duhet që gjërat të rikthehen në normalitet?
Disa do të...

Nuk duhet të lejojmë që monedhat digjitale të ‘’vrasin’’ kartëmonedhat

 • 33
 • 1
Bankat qendrore janë të etura për të zbatuar përdorimin e monedhave digjitale. Por, fundi i parave fizike mund t’u japë qeverive kontroll të plotë mbi mënyrën e shpenzimit të parave tuaja. John Stepek, kryeredaktori ekzekutiv i MoneyWeek shpjegon arsyet pse.

Gjithçka ka të bëjë me të ardhmen e...

Qytetet më të mira në botë për ekuilibrin jetë personale – jetë profesionale

 • 26
 • 0
Helsinki, Oslo dhe Zyrihu janë tre qytetet më të mira në botë për ekuilibrin mes jetës profesionale dhe jetës personale, veçanërisht tani që pandemia ka revolucionarizuar zakonet tona dhe një pjesë e madhe e njerëzve punojnë ende në shtëpi (smart working).
Këtë e shkruan studimi i përvitshëm i...

Vitaminat dhe mineralet esenciale!

 • 52
 • 0
Edhe dieta më e shëndetshme mund të mos sigurojë sasi optimale të vitaminave dhe mineraleve esenciale. "92% e amerikanëve kanë mungesë të një ose më shumë vitaminave dhe mineraleve esenciale, 80% kanë mungesë të vitaminës D dhe mbi 99% kanë mungesë të acideve esenciale omega-3", thotë Mark...

Perëndimi duhet të ri-gjejë shtyllën e vet kurrizore

 • 83
 • 0
Nga Timothy Ogden
Zakonisht kam kënaqësinë më të madhe kur vërtetohet se kam të drejtë për diçka që them në jetën e përditshme. Por në rastin e kundërvënies mes Perëndimit dhe Putinit dhe miqve të tij, nuk ndjej aspak kënaqësi kur kam argumentuar për vite me radhë se Brukseli dhe Uashingtoni...

Ç’ndodhte në komunizëm, kur një fëmijë ‘armik i klasës’ dilte në TV

 • 86
 • 0
E ndërsa kujtimet mund të fshihen dhe zhduken me kohën dhe njeriun, janë dokumentet ato që mbesin dhe hedhin dritë mbi ngjarje apo histori të së kaluarës.

Shumë histori të njerëzve të përndjekur në periudhën e komunizmit janë bërë të ditura nga studiues apo media të ndryshme, por gjithmonë që...

Beteja ligjore kundër kontrollimit të celularëve

 • 54
 • 0
Janosch Delcker

Farahnaz S. nuk i mbeti zgjidhje tjetër veçse t’ua dorëzojë telefonin e hapur. Kur S. në maj të vitit 2019 e paraqiti kërkesën për azil në Gjermani, me vete kishte çertifikatën e martesës dhe dokumente të tjera, për të dëshmuar se vjen nga Afganistani. Por S. nuk kishte...

Unë dëgjoj Sirenat

 • 73
 • 0
Unë dëgjoj Sirenat


Ata që njohin mirë muzikën, presin qe ky shkrim të ketë lidhje me Pearl Jam. Dhe ndjekësit e kësaj kolone, e urojnë këtë gjë. Por jo. Pearl Jam-it u mora borxh titullin e këngës së tyre fantastike. Dhe këtu do flas për një lloj krejt të veçantë sirenash...

Çfarë është fenomeni psikologjik që njihet si redaktimi social hedonik?

 • 80
 • 0
Kur njerëzve u thuhet të imagjinojnë se një ngjarje do të ndodhë me ta dhe me një mik (p.sh., duke fituar 100 dollarë), njerëzit preferojnë që ata dhe shoku i tyre t’i përjetojnë këto ngjarje në të njëjtën kohë sesa në ditë të ndryshme. Gjetjet, të botuara në Social Psychological and Personality...

Shkencëtarët zbulojnë ekuacionin e lumturisë

 • 86
 • 3
Largoni librat e dyshimtë të vetë-ndihmës dhe merrni një stilolaps dhe një copë letër sepse neuroshkencëtarët kanë zbuluar një formulë matematikore për lumturinë. Ajo është (t) = w0 + w1∑j = 1tγt − jCRj + w2∑j = 1tγt − jEVj + w3∑j = 1tγt − jRPEj.

Për të mos u hutuar me djalin e Elon Musk (që...

Bukuria e provokimit apo bukuri e konsumit masiv?

 • 108
 • 2
Një nga kapitujt të konceptit të së bukurës në ditët e sotme vështruar prej Ecos në librin “Historia e bukurisë” në aksiomën: Bukuria e konsumit të informacionit masiv!

Umberto Eco
Le të përfytyrojmë një historian të ardhshëm arti a një eksplorues nga kozmosi, të cilët do të shtrojnë këtë...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
68,834
Mesazhe
1,755,398
Anëtarë
16,910
Anëtari më i ri
Dugagjin

Dhuruesit

Top