• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Quhet ‘lodhje emotive’ dhe është më e keqja që ekziston

dangerous

Anëtar
Screenshot_20200731_013025.jpg


Ajo quhet lodhje emocionale dhe është më e keqja që ekziston, më e rrezikshme se lodhja fizike. Është më e lehtë të qetësosh një trup të lënduar se një shpirt të lodhur. Jeta nuk ka qenë kurrë e lehtë, por duket se gjërat janë përkeqësuar kohët e fundit, të paktën një dekadë nga ajo që është e mundur të mësosh nga statistikat.

Një premisë është e nevojshme kur vjen puna te lodhja ose lodhja emocionale e lidhur me shumë sëmundje që karakterizojnë këtë gjendje. Ne nuk duhet ta ngatërrojmë atë me fenomenin e quajtur “Burnout”, që është gjendja e mbingarkesës emocionale që lë vend për fenomenin e zbrazëtisë dhe shkëputjes së vërtetë emocionale.

Sipas statistikave zyrtare, këto raste përfshijnë ato që kryesisht punojnë në situata të kontaktit veçanërisht kritike, si zjarrfikës, kirurgë në zona me emergjenca të vazhdueshme, punonjës socialë, psikiatër me pacientë veçanërisht të vështirë.

Profesionet e përcaktuara të ndihmës dhe kontaktit në të cilat, për shkak të një faze të zgjatur dhe të vazhdueshme të stresit, krijohet ajo që quhet shpërthim, pra një shkëputje e papritur e përfshirjes emocionale që, në mënyrë paradoksale, në situatat e emergjencës absolute ndihmon edhe vetë operatorin. Nga këto kontekste, fenomeni, megjithëse në forma të ndryshme dhe për shkaqet që do të shqyrtojmë, është ende i pranishëm.

Një hulumtim nga Universiteti Shtetëror i Miçiganit ka shqyrtuar edhe marrëdhëniet midis formave të lodhjes emocionale dhe qëndrimeve gjatë orarit të punës në zyrat normale. Sondazhi përfshiu 125 punonjës të pesë kompanive që vepronin në sektorin e IT që për tre javë u monitoruan nga 4 ditë.

Qëllimi sondazhit ishte të maste përqendrimin dhe humbjet e performancës të shkaktuara nga problemet e jashtme, si të natyrës familjare, por edhe të një natyre personale, të tilla si ndryshimi i orarit të palestrës në vend të masazhit.

Çështje që janë thellësisht të ndryshme nga aktiviteti i një zjarrfikës i cili lufton me kohën për të shpëtuar jetën. Nga ajo që del, stresi dhe reagimet duket se përputhen. Një sinjal jo vetëm shqetësues, por edhe një tregues i shkallës së vlerave apo hierarkive që tani janë pjesë e stilit të jetesës sonë.

Nevoja, e cila është bërë rregull, të jetë e pasur, e bukur, simpatike dhe e buzëqeshur, po e prodhon më shpesh këtë fenomen.

Vrapimi si një i çmendur nga zyra në palestër, nga parukieria në festën e dasmës së djalit, ku ju nuk duhet të jeni thjesht një prind kremtues, por një yll Hollywood-i përfundon duke rraskapitur psikikën dhe kapacitetin emocional. Jo vetëm që bëhemi të shqetësuar dhe ndonjëherë të obsesionuar me atë që po ndodh, por harrojmë të dëgjojmë ritmin e shpirtit tonë, të zemrës sonë. Sepse, dhe kjo është pikë për të reflektuar.

Duket se zemra dhe shpirti janë si moda e hershme, rrënojat mesjetare ku një buzëqeshje dhe një përqafim kanë vlerë ari. Prandaj është e nevojshme një pauzë, mbi të gjitha një reflektim. Jo vetëm për të dhënë afat për psikikën dhe për vorbullën e pritjeve dhe emocioneve, por mbi të gjitha për të kuptuar nëse kjo mënyrë jete nuk është vetëm më e shëndetshmja, por edhe më e sakta.

Screenshot_20200731_013047.jpg


.... nga FB.
 

Desa

Temet Nosce
Temë me vlerë, përurimet e mia.

Lodhja emotive shfaqet si rezultat i një çekuilibri midis asaj që jepim dhe marrëm. Lloji i njerëzve që janë viktima të tij janë njerëzit që japin gjithçka që munden nga vetja. Nuk ka rëndësi nëse është në punë, në shtëpi, në marrëdhëniet e tyre apo diku tjetër.
Zakonisht, ajo që ndodh kur jemi të rraskapitur është se nuk kemi kohë për veten. Do të thotë gjithashtu se nuk marrim njohjen, dashurinë ose konsideratën që e meritojmë. Njerëzit kanë pritshmëri që të jemi “gjithmonë të gatshëm”. Është sikur të mos kemi nevojat tona, ose ata mendojnë se jemi më të fortë dhe mund të trajtojmë gjithçka.

Në fund të fundit, është vërtet e rëndësishme të bëhemi më të ndjeshëm ndaj vetvetes. Nuk ka mënyrë më të mirë për ta bërë këtë, sesa t’i japim vetes kohë çdo ditë.
 
Top