• NĂ« 21 shkurt, 3 javĂ« mĂ« parĂ«, Italia kishte nĂ« total vetĂ«m 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumĂ« ShqipĂ«ria sot. PapĂ«rgjegjshmĂ«ria bĂ«ri qĂ« Italia tĂ« ketĂ« afro 15 mijĂ« tĂ« prekur, 1000 tĂ« vdekur e 2000 tĂ« tjerĂ« nĂ« gjendje kritike dhe tĂ« shpĂ«rndajĂ« virusin nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n. UrojmĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« bĂ«hemi aq tĂ« pĂ«rgjegjshĂ«m sa mos tĂ« bĂ«hemi pas 3 javĂ«sh, ajo qĂ« Ă«shtĂ« Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Dyshimet jane qe eshte i krijuar si virus.
Le ta zeme se nuk eshte i krijuar, dicka natyrale.
Komploti per prodhimin e vaksines ekziston!
Si na qenka kjo puna qe u sheroka si semundje, madje Edhe ne paciente te intubuar , pra ne shkallen e fundit, dhe nuk qenka e mundur qe ato ilace qe e sherojne ti bashkojne e te nxjerrin vaksinen?!
Po presin panikun ne mase qe kur ta nxjerrin vaksinen te fitojne miliarda.
Po gjithmon farmacia ka ktu fitim:) .
Nga gjith kto vakcina qe I japin foshnjave dhe aq shum zhiv I hedhin ne trup, krijohen toksina qe disa organizma te femijeve nuk I perballojn dot dhe mbesin me pasoja... ska ku te ankohesh sepse shteti e ben at krim dhe thjesht nuk e pranon, prap shkon blen ilaqe qe ti sugjerojn , e ktu prap ato perfitojn, ilaqin e vertet e te ken nuk te japin ,sepse do sherohesh dhe pastaj skan ku te pasurohen.
 
por ama antikorpi qe prodhohet ne organizmin tone per ate virus te injektuar(vaksina eshte virus i zbutur) jeton sa vete jeta jone.
Por jo per kte đŸ€Ł
Antikorpet per trupa te shendetshem pra, per cfare po flasim.
Ata qe imunitetin e kane te ulet si pasoje Edhe e shume mjekimeve te tjera nga semundje te ndryshme kronike nuk e perballojne dot.

Megjithate sot lexova qe kina ka nxjerre vaksinen e pare.
 
Po gjithmon farmacia ka ktu fitim:) .
Nga gjith kto vakcina qe I japin foshnjave dhe aq shum zhiv I hedhin ne trup, krijohen toksina qe disa organizma te femijeve nuk I perballojn dot dhe mbesin me pasoja... ska ku te ankohesh sepse shteti e ben at krim dhe thjesht nuk e pranon, prap shkon blen ilaqe qe ti sugjerojn , e ktu prap ato perfitojn, ilaqin e vertet e te ken nuk te japin ,sepse do sherohesh dhe pastaj skan ku te pasurohen.
A vaccine containing 0.01% thimerosal as a preservative contains 50 micrograms ofthimerosal per 0.5 mL dose or approximately 25 micrograms of mercury per 0.5 mL dose. For comparison, this is roughly the same amount of elemental mercury contained in a 3 ounce can of tuna fish

Liji teorit konspirative e na bej ndonje prej shoqeve te motrave te tua te medha. lol lol
 
Por jo per kte đŸ€Ł
Antikorpet per trupa te shendetshem pra, per cfare po flasim.
Ata qe imunitetin e kane te ulet si pasoje Edhe e shume mjekimeve te tjera nga semundje te ndryshme kronike nuk e perballojne dot.

Megjithate sot lexova qe kina ka nxjerre vaksinen e pare.

ku e lexove media te huaja se me keto shqiptaret smerrem
 
por ama antikorpi qe prodhohet ne organizmin tone per ate virus te injektuar(vaksina eshte virus i zbutur) jeton sa vete jeta jone.
Jane disa lloje vaksinash si psh e fruthit,lise se dhenve etj qe kane efekt te perhershem.
Nje pjese tjeter e kane me afat te percaktuar.
Antikorpet e kane efektin deri ne 5 vjet ,por jo domosdoshmerisht
Psh vaksina per hepatitin B e ka 5 vjet , me pas duhet te rivaksinohesh.

Psh vaksina e gripit qe rekomandohet te behet perpara sezonit viral , rekomandohet te behet cdo vit e jo njehere te vetme.

Mbaj mend para disa vitesh u vaksinova per hepatin B , e kur bera check up dolen se kisha antikorpe.
Dhe patologia qe normalisht duhet te me pyeste nese isha vaksinuar , pa pike pergjegjshmerie me thote trupi yt ka krijuar antikorpe te hepatit.
Jo moj zonje i thashe ,jam e vaksinuar.
Dhe isha drejt perfundimit te 5 vjecarit
Mjeksia qe duam!
 
Jane disa lloje vaksinash si psh e fruthit,lise se dhenve etj qe kane efekt te perhershem.
Nje pjese tjeter e kane me afat te percaktuar.
Antikorpet e kane efektin deri ne 5 vjet ,por jo domosdoshmerisht
Psh vaksina per hepatitin B e ka 5 vjet , me pas duhet te rivaksinohesh.

Psh vaksina e gripit qe rekomandohet te behet perpara sezonit viral , rekomandohet te behet cdo vit e jo njehere te vetme.

Mbaj mend para disa vitesh u vaksinova per hepatin B , e kur bera check up dolen se kisha antikorpe.
Dhe patologia qe normalisht duhet te me pyeste nese isha vaksinuar , pa pike pergjegjshmerie me thote trupi yt ka krijuar antikorpe te hepatit.
Jo moj zonje i thashe ,jam e vaksinuar.
Dhe isha drejt perfundimit te 5 vjecarit
Mjeksia qe duam!
Mono poo ti ke ca male, fusha, brigje, i ke ra afghanistanit kryq e terthor ke imunitet permanent! Ska virus e bakter qe te hyn ne sistem :p

ps. Si u bo me at punen e terrmetit se doli piramid aty ke ty 😂
 
Mono poo ti ke ca male, fusha, brigje, i ke ra afghanistanit kryq e terthor ke imunitet permanent! Ska virus e bakter qe te hyn ne sistem :p

ps. Si u bo me at punen e terrmetit se doli piramid aty ke ty 😂
Jo doli keshtjelle se more vesh
Po me ngaterron me veten se une shume shume deri ne babrru kam shku :p
 
Top